
Capacity (GB/TB): 16GB
RAM Type: DDR4
Bus Speed(MHz): 3200MHz
Number of Pin: 288 Pin
CAS Latency: 16-18-18-38
LED Lighting: RGB
| Brand | G.Skill |
| Model | G.Skill Trident Z RGB |
| Series | Trident |
| Part No | F4-3200C16D-32GTZR |
| Capacity | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed(MHz) | 3200MHz |
| CAS Latency | 16-18-18-38 |
| Speed Rating | PC4-25600 |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Voltage | 1.35V |
| Approx. Power Consumption | 11W |
| Number of Pin | 288 Pin |
| Heatsink | Yes |
| Color | Black |
| Warranty Details | Product life time |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Others | Features: Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready, Rated XMP frequency & stability depends on MB & CPU capability. |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet