
Capacity (GB/TB): 16GB
RAM Type: DDR4
Bus Speed(MHz): 3200MHz
Number of Pin: 288 Pin
CAS Latency: CL16-18-18-38
LED Lighting
| Brand | Team |
| Model | Team Vulcan TUF 16GB |
| Series | Vulcan |
| Part No | TLTYD416G3200HC16C01 |
| Capacity | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed(MHz) | 3200MHz |
| CAS Latency | CL16-18-18-38 |
| Module Type | U-DIMM |
| Speed Rating | PC4-25600 |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Voltage | 1.35V |
| Approx. Power Consumption | 6W |
| Number of Pin | 288 Pin |
| Heatsink | Yes |
| Color | Yellow |
| Warranty Details | Product life time |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Made in/ Assemble | Taiwan |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet