
Capacity (GB/TB): 16GB
RAM Type: DDR4
Bus Speed(MHz): 3200MHz
Number of Pin: 288 Pin
CAS Latency: 22-22-22
LED Lighting: No
| Brand | Crucial |
| Model | Crucial Pro 16GB |
| Series | Pro |
| Part No | CP16G4DFRA32A |
| Capacity | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed(MHz) | 3200MHz |
| CAS Latency | 22-22-22 |
| Module Type | U-DIMM |
| Speed Rating | PC4-25600 |
| Voltage | 1.20V |
| Number of Pin | 288 Pin |
| Heatsink | Yes |
| Color | Black |
| Warranty Details | 10 year |
| Others | Achieve easy performance recovery on CPUs that suppress rated memory speeds with Intel XMP 2.0 turned on in the UEFI/BIOS settings. Get the full value of your investment without overpaying for performance. Boost in-game frame rates and eliminate screen tears. Enhance gaming rigs with our sleek heat spreader without the fuss of chasing B/E-die, LEDs or the risks associated with overclocking speeds and tuning latency. |
| Country Of Origin | Mexico |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet