
Capacity (GB/TB): 16GB
RAM Type: DDR4
Bus Speed(MHz): 3600MHz
Number of Pin: 288 Pin
CAS Latency: 18-22-22-42
LED Lighting
| Brand | G.Skill |
| Model | G.Skill Ripjaws V 16GB |
| Series | Ripjaws |
| Part No | F4-3600C18D-32GVK |
| Capacity | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed(MHz) | 3600MHz |
| CAS Latency | 18-22-22-42 |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Voltage | 1.35V |
| Approx. Power Consumption | 6W |
| Number of Pin | 288 Pin |
| Heatsink | Yes |
| Color | Black |
| Warranty Details | Product life time |
| Others | Multi-Channel Kit Dual Channel Kit. Tested Speed (XMP/EXPO) 3600 MT/s. SPD Speed (Default) 2133 MT/s. SPD Voltage (Default) 1.20V. |
| Country Of Origin | Taiwan |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet