
Type: Offline UPS
Input Voltage (V): 160-270V
Output Voltage (V): 220-230 VAC +/-8%
Load Capacity: 450W
Back up time: Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor)
Body Material: Plastic
| Brand | Power Pac |
| Model | Powerpac 650VA |
| Type | Offline UPS |
| Volt Ampere (VA) | 650V |
| Input Voltage (V) | 160-270V |
| Output Voltage (V) | 220-230 VAC +/-8% |
| Frequency (Hz - KHz) | 50/60Hz +/-5% |
| Load Capacity | 450W |
| Transfer Rate | 2-4ms Typical |
| LED Display | No |
| Battery. | 1 pc with 12V & 8.2Ah |
| Back up time | Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor) |
| Fuse | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Cable Length (Meter) | 1 Meter |
| Output connection (Back side) | 2 Port |
| Color | Black |
| Body Material | Plastic |
| Dimensions | 88.9 x 304.8 x 139.7 mm |
| Weight (Kg) | 5.7 Kg |
| Warranty Details | 1 Year (Box Mandatory While Claiming) |
| Specialty | UPS automatic shutdown if overload exceeds110% at 10 seconds, 130% at 3 seconds, Automatic self-test, Over discharge protection, short circuit protection by fuse. |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet