
Type: Offline UPS
Input Voltage (V): 150-275 VAC
Output Voltage (V): 220-230 VAC +/-10%
Load Capacity: 300W
Back up time: Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor)
Body Material: Plastic
| Brand | Apollo |
| Model | Apollo 1065A/1065 650VA |
| Type | Offline UPS |
| Volt Ampere (VA) | 650V |
| Input Voltage (V) | 150-275 VAC |
| Output Voltage (V) | 220-230 VAC +/-10% |
| Frequency (Hz - KHz) | 50/60Hz +/-1% |
| Load Capacity | 300W |
| Transfer Rate | 2-7ms Typical |
| LED Display | No |
| Battery. | 1 pc with 12V & 7Ah |
| Back up time | Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor) |
| Fuse | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Cable Length (Meter) | 1 Meter |
| Output connection (Back side) | 2 Port |
| Color | Black |
| Body Material | Plastic |
| Dimensions | 110 x 325 x 140mm |
| Weight (Kg) | 4 Kg |
| Warranty Details | 1 Year (Box Mandatory While Claiming) |
| Specialty | No Load auto shutdown,Line interactive design with Boost & Buck AVR -25%+25%, Cold start function, High/Low voltage protection,Overload/short-circuit protection,Communication port for smart UPS monitoring. |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet