
Type: Offline UPS
Input Voltage (V): 230 VAC
Output Voltage (V): 220-230 VAC +/-10%
Load Capacity: 600W
Back up time: Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor)
Body Material: Plastic
| Brand | Apollo |
| Model | Apollo 1120F/1120 1200VA |
| Type | Offline UPS |
| Volt Ampere (VA) | 1200V |
| Input Voltage (V) | 230 VAC |
| Output Voltage (V) | 220-230 VAC +/-10% |
| Frequency (Hz - KHz) | 50/60Hz +/-1% |
| Load Capacity | 600W |
| Transfer Rate | 2ms Typical |
| LED Display | No |
| Battery. | 2 pcs with 12V & 7.2Ah |
| Back up time | Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor) |
| Fuse | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Cable Length (Meter) | 1 Meter |
| Output connection (Back side) | 4 Port |
| Color | Black |
| Body Material | Plastic |
| Dimensions | 115 x 360 x 160 mm |
| Weight (Kg) | 11.5 Kg |
| Warranty Details | 1 Year (Box Mandatory While Claiming) |
| Specialty | No Load auto shutdown,Line interactive design with Boost & Buck AVR -25%+25%,RJ11 Jack for internet protection, Cold start function, High/Low voltage protection,Overload/short-circuit protection,Communication port for smart UPS monitoring and controlling. |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet