
Type: Offline UPS
Input Voltage (V): 290V
Output Voltage (V): 220V
Load Capacity: Unmentioned
Back up time: Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor)
Body Material: Plastic
| Brand | Prolink |
| Model | Prolink 650VA |
| Type | Offline UPS |
| Volt Ampere (VA) | 650V |
| Input Voltage (V) | 290V |
| Output Voltage (V) | 220V |
| Frequency (Hz - KHz) | 50Hz/60Hz (Auto-sensing) |
| Load Capacity | Unmentioned |
| Transfer Rate | 2ms Typical |
| LED Display | No |
| Battery. | 1 pc with 12V & 8.2Ah |
| Back up time | Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor) |
| Fuse | Unmentioned |
| Stabilizer | Unmentioned |
| Output connection (Back side) | Unmentioned |
| Color | Black |
| Body Material | Plastic |
| Dimensions | 286 x 96 x 138mm |
| Weight (Kg) | 4.50Kg |
| Warranty Details | 1 Year (Box Mandatory While Claiming) |
| Specialty | Super Fast Charging: Battery can be recharged to 90% of its capacity within 2-4 hours, Surge Protection, Provides surge protection for your equipment: Provides protection for the connected equipment from incoming spikes, surges, etc, Extra assurance while keeping your network safe from disruptive power surges, Advance Early Warning of UPS Shutdown, Ample time to backup your files: Immediately alerts you to an output overload, high temperature or low battery condition, Ample time to either correct the condition or shutdown your system before battery time runs out. |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet