
Type: Offline UPS
Input Voltage (V): 145-280V
Output Voltage (V): 220/230 VAC +/-10%
Load Capacity: 390W
Back up time: Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor)
Body Material: Plastic
| Brand | Power Guard |
| Model | Power Guard PG650VA-PS 650VA |
| Type | Offline UPS |
| Volt Ampere (VA) | 650V |
| Input Voltage (V) | 145-280V |
| Output Voltage (V) | 220/230 VAC +/-10% |
| Frequency (Hz - KHz) | 50/60Hz +/-5% |
| Load Capacity | 390W |
| Transfer Rate | 2-6ms Typical |
| LED Display | Yes |
| Battery. | 1 pc with 12V & 7.2Ah |
| Back up time | Approx. 5-15 Min (1 PC & 1 Monitor) |
| Fuse | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Cable Length (Meter) | 0.86 Meter |
| Output connection (Back side) | 2 Port |
| Color | Black |
| Body Material | Plastic |
| Dimensions | 88.9 x 304.8 x 139.7 mm |
| Weight (Kg) | 4.6 Kg |
| Warranty Details | 01 Year Battery & Service (Box Mandatory While Claiming) |
| Specialty | Automatic voltage ragulation(AVR) High/Low Voltage Protection Overload/Short Protection Cool start computer even there is no main power Automatic recharge even UPS is off Beeping Alarm Frequency Selection Automatically Intelligent Battery Management Compatibility with generators. Squire sinewave. |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet