
Type: ATX 12V v2.4
Maximum Power: 550 Watt
PSU Category: Non Modular
Efficiency: 85% Efficiency
Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
Protection: OCP / OVP/ UVP / OPP / SCP
| Brand | Gamdias |
| Model | Gamdias HELIOS M1 550B 550W |
| Series | HELIOS |
| PSU Category | Non Modular |
| Type | ATX 12V v2.4 |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Bearing | Hydraulic bearing |
| Efficiency | 85% Efficiency |
| Efficiency Rating | 80 Plus Bronze |
| Protection | OCP / OVP/ UVP / OPP / SCP |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Power Protection (OPP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Over Temperature Protection (OTP) | Unmentioned |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Under Voltage Protection (UVP) | Yes |
| ATX Main Connectors | 1 |
| EPS Connectors | 1 |
| PCIe Connectors | 2 |
| SATA Power Connectors | 5 |
| 4-Pin Peripheral Connectors | 3 |
| Min. Power (Approx.) | 465W |
| Maximum Power | 550 Watt |
| Input Voltage | 100-240V |
| Input Frequency Range | 47 - 63Hz |
| Input Current | 4-8A |
| Peak Output Capacity | 550W |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 150 x 86 x 140mm |
| Warranty Details | 5 Year |
| Others | 2 x (4+4P) EPS , Compatible with ATX12V v2.4, Support C6/C7 power state |
| Specialty | Smart, Stable and reliable, 80 PLUS BRONZE CERTIFIED, SMART VENTILATION, BLACK FLAT CABLES, HEAVY-DUTY PROTECTION |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Made in/ Assemble | Taiwan |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet