
PSU Category: Non Modular
Maximum Power: 500 Watt
Efficiency: 88% Efficiency
Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
Protection: OCP, OVP, SCP, OPP
| Brand | FSP |
| Model | FSP Hydro K PRO 500W |
| Series | Hydro |
| PSU Category | Non Modular |
| Fan Size | 120mm |
| Lighting Effect | No |
| Fan Bearing | Hydraulic Bearing |
| Efficiency | 88% Efficiency |
| Efficiency Rating | 80 Plus Bronze |
| Protection | OCP, OVP, SCP, OPP |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Power Protection (OPP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Over Temperature Protection (OTP) | No |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Under Voltage Protection (UVP) | No |
| ATX Main Connectors | 1 |
| PCIe Connectors | 2 |
| SATA Power Connectors | 5 |
| 4-Pin Peripheral Connectors | 2 |
| Min. Power (Approx.) | 440W |
| Maximum Power | 500 Watt |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Form Factor | ATX |
| Color | Black |
| Warranty Details | 5 Year |
| Specialty | Intel latest CPU ready, Global safety approved, Active PFC 0.9, Powerful +12V single rail design, Double layer EMI filter, +5V & 3.3V DC to DC module design, Up-to-date Circuit Design, Stable DC to DC Output Quality, Low Noise, Less Heat, Energy Related ErP/Eup 2013. |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet