
PSU Category: Non Modular
Type: ATX 12V V2.4
Maximum Power: 500 Watt
Efficiency: 85% Efficiency
Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
Protection: SCP,OPP,OTP,OVP,OCP,UVP
| Brand | Deepcool |
| Model | Deepcool PK500D |
| Series | PK-D |
| PSU Category | Non Modular |
| Type | ATX 12V V2.4 |
| Fan Size | 120mm |
| Lighting Effect | No |
| Fan Bearing | Hypro Bearing |
| Efficiency | 85% Efficiency |
| Efficiency Rating | 80 Plus Bronze |
| Protection | SCP,OPP,OTP,OVP,OCP,UVP |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Power Protection (OPP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Over Temperature Protection (OTP) | Yes |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Under Voltage Protection (UVP) | Yes |
| ATX Main Connectors | 1 |
| EPS Connectors | 1 |
| PCIe Connectors | 1 |
| SATA Power Connectors | 2 |
| 4-Pin Peripheral Connectors | 1 |
| Min. Power (Approx.) | 425W |
| Maximum Power | 500 Watt |
| Input Voltage | 100-240V |
| Form Factor | ATX |
| Color | Black |
| Warranty Details | 5 Year |
| Others | Capacitors: Taiwan capacitor, Certification: CE, Topology: Active PFC+DC to DC, Erp Regulation: ErP 2013. |
| Specialty | Stable Operation At 5000m Above Sea Level, DC to DC Stable Structure, Overload Protection. |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet