
PSU Category: Non Modular
Type: ATX12V V2.4
Maximum Power: 450 Watt
Efficiency: 85% Efficiency
Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
Protection: SCP, OPP, OTP, OVP, OCP, UVP
| Brand | Deepcool |
| Model | Deepcool PK-D Series PK450D |
| Series | PK-D |
| PSU Category | Non Modular |
| Type | ATX12V V2.4 |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Bearing | Hypro Bearing |
| Efficiency | 85% Efficiency |
| Efficiency Rating | 80 Plus Bronze |
| Protection | SCP, OPP, OTP, OVP, OCP, UVP |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Power Protection (OPP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Over Temperature Protection (OTP) | Yes |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Under Voltage Protection (UVP) | Yes |
| ATX Main Connectors | 1 |
| EPS Connectors | 1 |
| PCIe Connectors | 2 |
| SATA Power Connectors | 3 |
| Min. Power (Approx.) | 380W |
| Maximum Power | 450 Watt |
| Form Factor | ATX |
| Color | Black |
| Warranty Details | 5 Year |
| Others | Topology: Active PFC+DC to DC, Capacitors: Taiwan capacitor, Efficiency Detail: >-85% Under Typical Load (50% Loading), Erp Regulation: ErP 2013. Connectors Detail: Main Power Connector 24 (20+4)Pin x1, EPS 12V Connector8 (4+4)Pin x1, PCI-E (6+2)Pin x2, SATA x3, 4Pin Peripheral x3 |
| Specialty | The DeepCool PK-D series power supply offers reliable 80 PLUS Bronze efficiency to power computer system builds with stability and low noise performance. |
| Country Of Origin | China |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet