
PSU Category: Non Modular
Type: ATX 12V v2.4
Maximum Power: 550 Watt
Efficiency: Unmentioned
Efficiency Rating: Unmentioned
Protection: No
| Brand | Gamdias |
| Model | Gamdias AURA GP550 |
| Series | AURA |
| PSU Category | Non Modular |
| Type | ATX 12V v2.4 |
| Fan Size | 120mm |
| Lighting Effect | No |
| Efficiency | Unmentioned |
| Efficiency Rating | Unmentioned |
| Protection | No |
| Over Voltage Protection (OVP) | No |
| Over Power Protection (OPP) | No |
| Over Current Protection (OCP) | No |
| Over Temperature Protection (OTP) | No |
| Short Circuit Protection (SCP) | No |
| Under Voltage Protection (UVP) | No |
| ATX Main Connectors | 1 |
| EPS Connectors | 1 |
| PCIe Connectors | 1 |
| SATA Power Connectors | 5 |
| Min. Power (Approx.) | 275W |
| Maximum Power | 550 Watt |
| Input Voltage | 230V |
| Form Factor | ATX |
| Color | Black |
| Warranty Details | 2 year |
| Others | PCI-E: 1x 8 (6+2) pin PCI-E. Molex: 2. Main Power: 1x 24-pin. CPU: 1x 8 (4+4) pin EPS 12V. |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet