
PSU Category: Non Modular
Type: ATX12V v2.31
Maximum Power: 750 Watt
Efficiency: 88% efficiency
Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
Protection: OVP, OPP, OTP, SCP, UVP, OTP
| Brand | Corsair |
| Model | Corsair CV Series CV750 |
| Series | CV Series |
| PSU Category | Non Modular |
| Type | ATX12V v2.31 |
| Fan Size | 120mm |
| Lighting Effect | No |
| Efficiency | 88% efficiency |
| Efficiency Rating | 80 Plus Bronze |
| Protection | OVP, OPP, OTP, SCP, UVP, OTP |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Power Protection (OPP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | No |
| Over Temperature Protection (OTP) | Yes |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Under Voltage Protection (UVP) | Yes |
| ATX Main Connectors | 1 |
| PCIe Connectors | 2 |
| SATA Power Connectors | 7 |
| Min. Power (Approx.) | 660W |
| Maximum Power | 750 Watt |
| Form Factor | ATX |
| Color | Black |
| Warranty Details | 5 Year |
| Others | CORSAIR CV power supplies are ideal for powering your new home or office PC, with 80 PLUS Bronze efficiency guaranteed to continuously deliver full wattage to your system. |
| Specialty | ULTRA EFFICIENT, CONTINUOUS, RELIABLE OUTPUT, Low-Noise Operation, Compact Design, Stealth Mode |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet