
PSU Category: Non Modular
Type: ATX
Maximum Power: 550 Watt
Efficiency: 88% Efficiency
Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
Protection: OCP, OVP, UVP, OPP, SCP, OTP
| Brand | Corsair |
| Model | Corsair CX Series CX550 550W |
| Series | CX Series |
| PSU Category | Non Modular |
| Type | ATX |
| Fan Size | 120mm |
| Lighting Effect | No |
| Efficiency | 88% Efficiency |
| Efficiency Rating | 80 Plus Bronze |
| Protection | OCP, OVP, UVP, OPP, SCP, OTP |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Power Protection (OPP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Over Temperature Protection (OTP) | Yes |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Under Voltage Protection (UVP) | Yes |
| ATX Main Connectors | 1 |
| EPS Connectors | 1 |
| PCIe Connectors | 2 |
| SATA Power Connectors | 3 |
| Min. Power (Approx.) | 480W |
| Maximum Power | 550 Watt |
| Form Factor | ATX |
| Color | Black |
| Warranty Details | 5 Year |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet