
PSU Category: Non Modular
Type: ATX
Maximum Power: 650 Watt
Efficiency: 85% Efficiency
Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
Protection: OCP / OVP / OPP / OTP / SCP
| Brand | MSI |
| Model | MSI MAG Series A650BN |
| Series | MAG Series |
| PSU Category | Non Modular |
| Type | ATX |
| Fan Size | 120mm |
| Lighting Effect | No |
| Fan Bearing | Sleeve Bearing |
| Efficiency | 85% Efficiency |
| Efficiency Rating | 80 Plus Bronze |
| PFC (Power Factor Correction) | Active PFC |
| Protection | OCP / OVP / OPP / OTP / SCP |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Power Protection (OPP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Over Temperature Protection (OTP) | Yes |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Under Voltage Protection (UVP) | No |
| ATX Main Connectors | 1 |
| EPS Connectors | 1 |
| PCIe Connectors | 2 |
| SATA Power Connectors | 5 |
| 4-Pin Peripheral Connectors | 2 |
| Min. Power (Approx.) | 550W |
| Maximum Power | 650 Watt |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Input Frequency Range | 50 Hz - 60 Hz |
| Input Current | 10A - 5A |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 150 x 140 x 86mm |
| Color | Black |
| Warranty Details | 5 Year |
| Others | CIRCUIT: Adopted DC-DC circuit design reduces the instability of output voltage, and ads stability to the supply of power. |
| Specialty | 80 Plus Bronze certified for high efficiency, 120mm Low Noise Fan, Industrial level protection with OVP,OCP,OPP,OTP, SCP, DC-DC Circuit Design, Active PFC design |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet