
MPN: FA607NUQ-RL024W
Model: TUF Gaming A16 FA607NUQ
Processor: AMD Ryzen 7 170 (3.1 GHz up to 4.75 GHz)
RAM: 16GB DDR5 , Storage: 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB GDDR6
Features: RGB Backlit Keyboard With CoPilot Key, Type-C, Windows 11H
View More Info
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 170 |
| Processor Max Turbo Frequency | up to 4.75 GHz |
| Processor Core | 8 cores |
| Processor Thread | 16 Threads |
| CPU Cache | 20MB |
| RAM | 16GB (SO-DIMM) |
| RAM Type | DDR5 |
| Total RAM Slot | 2x SO-DIMM slots |
| Max. RAM Support | 64GB |
| Bus Speed | 4800 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Supported SSD Type | M.2 2TB G4X4 PCIe SSD M.2 1TB G4X4 PCIe SSD M.2 512GB G4X4 PCIe SSD |
| Graphics Chipset | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU Graphic Wattage: 2195MHz at 90W (2145MHz Boost Clock+50MHz OC, 65W+25W Dynamic Boost) Discrete/Optimus: MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus |
| Graphics Memory | 6GB |
| Display Size (Inch) | 16-Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD+ (1920 x 1200, WUXGA) |
| Display Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | Surface texture of display: Anti-glare(AG) display Adaptive-Sync technology: G-Sync |
| Optical Drive | N/A |
| Multimedia Card Slot | N/A |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| USB C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Headphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| LAN | 1x RJ45 LAN port |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Speaker | 2-speaker system |
| Microphone | Built-in array microphone |
| WebCam | 720P HD camera |
| Keyboard Layout | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key |
| TouchPad | Yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) BIOS Administrator Password and User Password Protection |
| Security Locker Slot | Kensington Security Slot |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Body Material | Top case-material: Aluminum LCD cover-material: Texture plastic Bottom case-material: Texture plastic |
| Color | Mecha Gray |
| Dimensions | 35.4 x 25.1 x 2.24 ~ 2.67 cm (13.94" x 9.88" x 0.88" ~ 1.05") |
| Weight (Kg) | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Battery Capacity | 56WHrs |
| Battery Type | 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Adapter Type | ø6.0, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet