
MPN: FA506NCQ-HN042WN
Model: TUF Gaming A15 FA506NCQ
Processor: AMD Ryzen 7 170 (3.1 GHz up to 4.75 GHz)
RAM: 16GB DDR5 , Storage: 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6
Features: RGB Backlit Keyboard, Wi-Fi 6
View More Info
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | AMD Ryzen 7 170 |
| Processor Max Turbo Frequency | 3.1 GHz Up to 4.75 GHz |
| Processor Core | 8 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | 20MB Cache |
| RAM | 16GB SO-DIMM |
| RAM Type | DDR5 |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max. RAM Support | up to 64GB |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 4800Mhz |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Storage Upgrade | Yes |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics Chipset | NVIDIA GeForce RTX 3050 TGP: 60W base + 15W Dynamic Boost = Up to 75W |
| Graphics Memory | 4GB |
| Display Size (Inch) | 15.6-inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | Value IPS-level |
| Optical Drive | N/A |
| Multimedia Card Slot | N/A |
| USB 3 Port | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| USB C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort (data speed up to 10Gbps) |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| Headphone Port | 1 x 3.5 mm combo audio jack |
| LAN | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| WebCam | HD |
| Keyboard Layout | RGB Backlit |
| Keyboard Features | RGB |
| TouchPad | Yes |
| Finger Print Sensor | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM |
| Operating System | Win-11 Home |
| Color | Graphite Black |
| Dimensions | 359 x 256 x 22.8-24.5mm |
| Weight (Kg) | 2.20 Kg |
| Battery Capacity | 48WHrs |
| Battery Type | 3S1P, 3-cell Li-ion Recharge from 0-50% in 30 minutes |
| Adapter Type | ø6.0, 180W AC Adapter, Output: 20V DC, 9A, 180W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Other Features | MIL-STD-810H tested durability |
| Warranty Details | 02 years International Limited Warranty (Battery 1 year) |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet