
Model: Legion R27q-30
Resolution: QHD (2560 x 1440)
Display: IPS, 180Hz, 0.5ms (MPRT)
Ports: 2x HDMI 2.1, 1x DP1.4, 1x Audio Out (3.5mm)
Features: Built-in 2x3W Speaker, AMD FreeSync, VESA Adaptive Sync
View More Info
| Display Size (Inch) | 27 inch |
| Display Type | WLED |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | QHD (2560 x 1440) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Surface | Anti-glare |
| Brightness (cd/m2) | 350 cd/㎡(typical) 400 cd/㎡ (peak) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate (Hz) | 165 Hz(OC 180Hz) |
| Color Gamut | 99% sRGB , 90% DCI-P3 |
| Color Support | 1.07 Billion |
| Response Time (ms) | 0.5ms (MPRT), 1ms (Extreme Mode), 5ms (Normal Mode) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Curvature | Flat |
| Others Features | 3-side NearEdgeless |
| HDR | HDR400 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.1 |
| DisplayPort (DP) | 1x DP 1.4 |
| Headphone Jack | 1 x Audio Out (3.5 mm) |
| Speaker (Built-in) | Yes |
| Speaker Details | 3Wx2 |
| Pivot Adjustment | -90°/90° |
| Security Locker | Kensington Security Slot |
| Height Adjustment | Yes |
| Swivel Adjustment | +30°/-30° |
| Tilt Adjustment | -5° to 22° tilt |
| VESA Wall Mount Standard | 100 x 100 mm |
| Power Consumption | 30W Typ, 50W Max, 0.5W Sleep, 0.3W Power Off |
| Voltage | AC 100 to 240 V (40-60Hz) |
| Color | Black |
| Weight | Weight with Package: 9.2 kg, 20.28 lbs Weight without Package: 5.80 kg, 12.77 lbs |
| Dimension | 258.8 x 527.4 x 613.6 mm 10.19 x 20.76 x 24.16 inches |
| Flicker Free | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| Free Sync Support | Yes |
| Others | Eye Caring |
| Warranty | 3 years warranty |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet