
MPN: FX608JPR-RV040W
Model: TUF Gaming F16 FX608JPR
Processor: Core i7-14650HX (30MB Cache, up to 5.2 GHz, 16 cores, 24 Threads)
RAM: 16GB DDR5, Storage: 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7
Features: RGB Backlit Keyboard With CoPilot Key, Type-C
View More Info
| Generation | 14th Gen |
| Processor Model | Core i7-14650HX |
| Processor Max Turbo Frequency | Up to 5.2 GHz |
| Processor Core | 16 Cores |
| Processor Thread | 24T |
| CPU Cache | 30 MB |
| Processor Brand | Intel |
| RAM Type | DDR5 |
| Total RAM Slot | 2x SO-DIMM slots |
| Max. RAM Support | 64GB |
| Bus Speed | 5600 |
| RAM | 16GB (SO-DIMM) |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | 2x M.2 |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 |
| Graphics Memory | 8GB/Shared |
| Graphics Chipset | NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU Graphic Wattage: 115W (100W+15W) MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory Type | GDDR7 |
| Display Size (Inch) | 16-Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD+(1920 x 1200, WUXGA) |
| Display Refresh Rate | 165Hz |
| Display Features | LED Backlit Viewing Angle: 85/85/85/85 Aspect ratio: 16:10 Response Time (G2G): 3ms Glare: Anti-glare display 300nits Peak Brightness Contrast Ratio: 1000:1 NTSC %: 72.00% SRGB %: 100% Adobe %: 75.35% Adaptive-Sync technology: G-Sync |
| USB 3 Port | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) |
| USB C / Thunderbolt Port | 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery (data speed up to 10Gbps) |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Headphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| LAN | 1x RJ45 LAN port |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Speaker | 2-speaker system |
| Microphone | Built-in array microphone |
| WebCam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard Layout | Backlit Chiclet Keyboard With Copilot key Aura Sync 1-Zone RGB |
| TouchPad | Precious Touchpad, NumberPad |
| Security Chip | BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Color | Jaeger Gray |
| Dimensions | 35.4 x 26.9 x 1.79 ~ 2.57 cm (13.94" x 10.59" x 0.70" ~ 1.01") |
| Weight (Kg) | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Battery Capacity | 90WHrs, 4S1P |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Adapter Type | Rectangle Conn, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet