
MPN: FX608JHI-TU256W
Model: TUF Gaming F16 FX608JHI
Processor: Intel Core i7 14650HX (30MB Cache, Up to 5.2 GHz)
RAM: 16GB DDR5, Storage: 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7 Laptop GPU
Features: RGB Backlit Keyboard, Type-C, Wi-Fi 6E, 144Hz Refresh Rate
View More Info
| Processor Brand | Intel |
| Generation | 14th Generation |
| Processor Model | Core i7 14650HX |
| Processor Max Turbo Frequency | up to 5.2 GHz |
| Processor Core | 16 cores |
| Processor Thread | 24 Threads |
| CPU Cache | 30MB Cache |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Total RAM Slot | 2x SO-DIMM slots |
| Max. RAM Support | 64GB |
| Removable | Yes |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | 2x DDR5 SO-DIMM slots 2x M.2 PCIe |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Supported SSD Type | M.2 512GB PCIe SSD M.2 1TB PCIe SSD M.2 2TB PCIe SSD |
| Graphics Chipset | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Memory | 8GB |
| Display Size (Inch) | 16-Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD+ (1920 x 1200, WUXGA |
| Touch Screen | N/A |
| Display Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | 16:10, IPS-level, Anti-glare(AG) display, sRGB:100.00%, Adobe:75.35%, Refresh Rate:144Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus |
| Optical Drive | N/A |
| Multimedia Card Slot | N/A |
| USB 3 Port | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) |
| USB C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery (data speed up to 10Gbps) |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Headphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| LAN | 1x RJ45 LAN port |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Speaker | 2-speaker system |
| Microphone | Built-in array microphone |
| WebCam | 1080P FHD Camera |
| Keyboard Layout | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Features | 1-Zone RGB, With Copilot key |
| TouchPad | Yes |
| Finger Print Sensor | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Body Material | Top case-material: Aluminum LCD cover-material: Texture plastic Bottom case-material: Texture plastic |
| Color | Jaeger Gray |
| Dimensions | 35.4 x 26.9 x 1.79 ~ 2.73 cm (13.94" x 10.59" x 0.70" ~ 1.07") |
| Weight (Kg) | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Battery Capacity | 70WHrs, 4S1P |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Adapter Type | TYPE-C, 100W AC Adapter, Output: 20V DC, 5A, 100W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Other Features | Security: BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet