
Processor: AMD Ryzen AI 9 HX 370 Processor
RAM: 32GB LPDDR5X 7500 on board(Actual memory speeds may vary by CPU configuration.)
Storage: 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU
Display: 14-inch 3K (2880 x 1800) OLED
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | AMD Ryzen AI 9 HX 370 Processor |
| Processor Max Turbo Frequency | up to 5.1GHz |
| Processor Core | 12 cores |
| Processor Thread | 24 Threads |
| CPU Cache | 36MB Cache |
| RAM | 32GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Max. RAM Support | 32GB |
| Storage Capacity | 2TB |
| Storage Upgrade | SSD M.2 2280 G4X4 512G SSD M.2 2280 G4X4 1TB SSD M.2 2280 G4X4 2TB |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Graphics Chipset | NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU |
| Graphics Memory | 8GB |
| Graphics Memory Type | GDDR7 |
| Display Size (Inch) | 14-inch |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | 3K (2880 x 1800) OLED |
| Display Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500nits |
| Display Features | Aspect Ratio: 16:10 Surface texture of display: Anti-glare and low-reflection(AGLR) display Adaptive-Sync technology: G-Sync / Adaptive-Sync Pantone Validated Nebula Display: ROG Nebula Display Support Dolby Vision HDR: Yes Thermal Feature: ROG intelligent cooling |
| Multimedia Card Slot | 1x card reader (microSD) (UHS-II) |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) |
| USB C / Thunderbolt Port | 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort/ power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort/ power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Headphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| WiFi | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Smart Amp Technology |
| Speaker | 4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Microphone | Built-in 3-microphone array |
| WebCam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard Layout | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq |
| TouchPad | Touchpad |
| Security Feature | BIOS Administrator Password and User Password Protection Pluton Security Processor Secured-core PC (Level 3) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Body Material | Top case material: Aluminum LCD cover material: Texture plastic Bottom case material: Aluminum |
| Color | Platinum White |
| Dimensions | 31.1 x 22.0 x 1.59 ~ 1.63 cm (12.24" x 8.66" x 0.63" ~ 0.64") |
| Weight (Kg) | 1.50 Kg (3.31 lbs) |
| Battery Capacity | 73WHrs |
| Battery Type | 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Adapter Type | Rectangle Conn, 200W AC Adapter Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal Output: 20V DC, 10A, 200W |
| Warranty Details | 2-Year Brand Warranty (1-year for battery) |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet