
Capacity (GB/TB): 8GB
RAM Type: DDR3
Bus Speed(MHz): 1600MHz
Number of Pin: 240 Pin
CAS Latency: CL11
LED Lighting
| Brand | Twinmos |
| Model | Twinmos 8GB DDR3 |
| Series | Regular |
| Capacity | 8GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Bus Speed(MHz) | 1600MHz |
| CAS Latency | CL11 |
| Module Type | U-DIMM |
| Speed Rating | PC3-12800 |
| Voltage | 1.50V |
| Approx. Power Consumption | 2W |
| Number of Pin | 240 Pin |
| Color | Army Green |
| Dimension | 32(H) x 134(L) mm |
| Warranty Details | Product life time |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Made in/ Assemble | China |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet