
MPN: E1504TA-BQ211W
Model: Vivobook Go 15 E1504TA
Processor: Intel N150 (6MB Cache, up to 3.6 GHz)
RAM: 8GB LPDDR5, Storage: 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Display: 15.6" FHD (1920 x 1080), 60Hz, IPS, 250nits
Features: Privacy Shutter, Backlit Keyboard, Military Grade
View More Info
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | N150 |
| Processor Max Turbo Frequency | up to 3.6 GHz |
| Processor Core | 4 |
| Processor Thread | 4 |
| CPU Cache | 6MB |
| RAM | 8GB (Onboard) |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Total RAM Slot | 1 |
| Max. RAM Support | 8GB |
| Removable | N/A |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Storage Upgrade | 1x M.2 2280 PCIe 3.0x2, 1x M.2 2230 PCIe 4.0x4 |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Supported SSD Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics Chipset | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Memory Type | Integrated |
| Display Size (Inch) | 15.6-inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | N/A |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | 16:9 aspect ratio LED Backlit 250nits 45% NTSC color gamut Anti-glare(AG) display TÜV Rheinland-certified (Screen-to-body ratio)84% |
| Optical Drive | N/A |
| Multimedia Card Slot | N/A |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| USB C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Headphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 Wireless Card |
| Audio Features | SonicMaster, with Cortana support |
| Speaker | Built-in Speaker |
| Microphone | Built-in array Microphone |
| WebCam | 720p HD camera, With privacy shutter |
| Keyboard Layout | Backlit Keyboard |
| Keyboard Features | Chiclet Keyboard 1.4mm Key-travel |
| TouchPad | Precision touchpad |
| Finger Print Sensor | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) BIOS Booting User Password Protection, McAfee |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Color | Cool Silver |
| Dimensions | 36.03 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.19" x 9.15" x 0.70" ~ 0.70") |
| Weight (Kg) | 1.63 kg (3.59 lbs) |
| Battery Capacity | 42WHrs |
| Battery Type | 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Adapter Type | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard AI Noise Canceling Live update TaskFirst WiFi SmartConnect Function key lock Tru2Life Splendid Battery health charging System diagnosis |
| Warranty Details | 02 years International Limited Warranty (Battery 1 year) |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet