Processor: ULTRA 5
RAM: 16GB DDR4 Memory
Storage: 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4050
Display: 16-inch FHD+ (1920 x 1200, WUXGA)
| Processor Base Frequency | Up to 4.8 GHz |
| Processor Core | 8 Cores |
| Processor Thread | 12 Threads |
| CPU Cache | 12MB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type. | ULTRA 5 |
| Max. RAM Support | 64GB |
| RAM | 16GB SO-DIMM |
| RAM Type | DDR4-5600 The memory speed of the systems varies by CPU SPEC Support Dual-Channel Memory Technology |
| Total RAM Slot | 2x SO-DIMM Slots |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | YES |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Upgrade | Expansion Slot (includes used): 2x DDR5 SO-DIMM slots 2x M.2 PCIe M.2 slots support either SATA or NVMe: 2 M.2 SSD Support List: M.2 2TB G4X4 PCIe SSD M.2 1TB G4X4 PCIe SSD M.2 512GB G4X4 PCIe SSD |
| Graphics Chipset | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU |
| Graphics Memory Accessibility | MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Memory Type | GDDR6 |
| Display Size (Inch) | 16.0-inch |
| Display Type | Value IPS-level |
| Display Resolution | Full HD+ (1920 x 1200, WUXGA) |
| Display Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 300nits |
| Display Features | Contrast Ratio: 1000:1 Glare: Anti-glare display Adaptive-Sync technology: G-Sync |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5 Gbps) |
| USB C / Thunderbolt Port | 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort (data speed up to 40 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10 Gbps) |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Headphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| LAN | 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphones) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) |
| Speaker | 2-speaker system |
| Microphone | Built-in array microphone |
| WebCam | 720P HD Camera |
| Keyboard Features | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Security Feature | BIOS Administrator Password and User Password Protection Kensington Security Slot |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Color | MECHA GRAY |
| Dimensions | 35.4 x 25.1 x 2.21 ~ 2.67 cm (13.94" x 9.88" x 0.87" ~ 1.05") |
| Weight (Kg) | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Battery Capacity | 56WHrs |
| Battery Type | 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Adapter Type | ø6.0, 240W AC Adapter Input: 100~240C AC 50/60Hz universal Output: 20V DC, 12A, 240W Min: 45W Max: 100W *The indicated wattage is to demonstrate the system’s support capability as required by EU regulations. For optimal system performance, please use the standard-wattage adapter or higher. |
| Certifications | Ecolabels & Compliances: ENERGY STAR |
| Warranty Details | 2 years Warranty (Battery 1 year) |
You need to login to review this product
You need to login to ask questions
2025 HIFI Computer. All rights reserved
Karim Ullah Market, Bandar Bazar, Sylhet